Przepis na naleśniki
19 marca 2021, 16:13
Poznaj najlepszy i sprawdzony przepis na naleśniki. Ciasto jest super proste do zrobienia. Wystarczy zmiksować razem wszystkie składniki. To uniwersalne naleśniki, które możesz podać z dowolnym farszem.
Czas przygotowania:5 minut
Czas smażenia:25 minut
Liczba porcji:16 naleśników średnicy 24 cm
Składniki:
1 pełna szklanka i 2 łyżki mąki pszennej
3 średnie jajka
1 szklanka mleka
1 szklanka wody - zwykła lub gazowana
4 łyżki oleju roślinnego
szczypta soli
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do usmażenia naleśników użyłam szerokiej patelni do naleśników: średnica 24 cm.
Z podanej ilości składników wyszło mi 16 bardzo cienkich naleśników.
Jajka wyjmij wcześniej z lodówki. Możesz też lekko podgrzać mleko do temperatury nie wyższej niż 40 stopni.
Do miski wsyp pełną szklankę mąki pszennej + jeszcze dwie łyżki mąki. Będzie to około 230 gramów mąki. Używam zazwyczaj mąki pszennej tortowej lub mąki uniwersalnej. Wbij trzy średniej wielkości jajka i wlej szklankę mleka oraz szklankę wody. Dodaj szczyptę soli i wlej cztery łyżki oleju roślinnego np. ryżowego lub z pestek winogron.
Miksuj ciasto przez kilka minut na gładką masę, by pozbyć się ewentualnych grudek. Ciasto możesz odstawić na 30 minut, by odpoczęło. Nie jest to jednak konieczne, chociaż zawsze polecam zostawić ciasto, by uzyskało idealną konsystencję.
Jeśli szykujesz ciasto na naleśniki na słodko, to zamiast wody możesz użyć ulubionego, owocowego napoju gazowanego. Olej możesz też zastąpić roztopionym i przestudzonym masłem lub olejem kokosowym (również roztopionym i przestudzonym).
Dobrze nagrzej płaską patelnię - najlepiej specjalnie przystosowaną do smażenia naleśników. Nie ustawiaj od razu najwyższej mocy palnika. Ustaw średnią moc i poczekaj aż ciepło rozprowadzi się równo po całej powierzchni użytkowej patelni.
Zamieszaj ciasto i małą chochlą odmierz porcję na naleśnika. Wylej na patelnię tylko tyle ciasta, by masa przykryła powierzchnię patelni. Przy każdym nalewaniu porcji na naleśnika podnoszę patelnię nad palnik. Od razu poruszam patelnią tak, by ciasto rozeszło się po całej powierzchni. Naleśniki powinny być cienkie. Możesz nawet za każdym razem odlać nadmiar ciasta z powrotem do miski.
Po około 40-50 sekundach przewracaj placek na drugą stronę. Druga strona potrzebuje zazwyczaj o połowę mniej czasu. Tutaj może Ci się przydać płaska łopatka do przewracania naleśników. W ten sposób usmaż wszystkie naleśniki. Smacznego!
Dodaj komentarz